in

Зошто некои мажи можат да растат брада, а некои не?

man with beard adjusting his mustaches

Доколку си еден од оние мажи кои никако не може брадата да им порасне и се прашувате зошто е тоа така, науката можеби го има одговорот кој го барате. Причината за тоа зошто некој има само неколку влакна на своето лице, а друг изгледа како Викинг е доста едноставна.

Една од главните причини е генетиката. Доколку генетиката е главниот проблем за растењето на брадата, тогаш таа нема никогаш да порансе како што се надевате. Секако постојат и други причини. Тестостеронот е една од причините, но всушност проблемот е во тоа како нашето тело го процесира хормонот, а не во самото ниво на хормонот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote