in

ОВА МОРА ДА ГО ПРОЧИТАТЕ! Трите мита за СРЕЌАТА!

Дали мислите дека ќе бидете посреќни ако најдете работа од соништата или се омажите за личност која е совршена за вас? Верувале или не, не мора да значи дека сигурно ќе се случи. Понекогаш она што навистина не прави среќни и што мислиме дека ќе нè направи среќни не е иста работа.

Мит број 1: Бракот со вистинската личност ќе ве направи среќни до крајот на животот! – Иако вистината е дека луѓето се навистина среќни откако се ожениле со саканата личност, истражувањата покажаа дека ова зголемување на чувството на благосостојба трае само две години. По тој период, нивото на среќа на сопружниците паѓа на вообичаеното ниво пред да кажат судбоносно „да“.

Мит број 2: Работата од соништата е гаранција дека ќе се ослободите од стресот на работа! – Вообичаено е мислењето меѓу луѓето кои не се задоволни од нивното вработување, дека ќе бидат многу посреќни кога ќе ја пронајдат својата работа од соништата. Ова не е реално да се очекува, бидејќи секоја работа има свои проблеми. На едната, вашата плата можеби не ви одговара, од друга имате проблеми со колегите и шефот, додека на третиот не сте задоволни. Не сфаќајте погрешно, промената на работната средина понекогаш е добредојдена, но не очекувајте дека ќе ги реши сите проблеми што ги имате и ќе ве направи посреќни на долг рок.

Мит број 3: Ќе бидете посреќни кога ќе исполните некои од вашите цели! – Многу научни студии покажуваат дека луѓето кои сè уште се стремат кон некоја цел се многу посреќни од оние кои ја исполниле својата цел. Не е невообичаено луѓето да се чувствуваат празни кога ќе постигнат нешто што долго го чекале, бидејќи веќе немаат цел во животот што му дава цел и ги придвижува. Од таа причина, се препорачува секогаш да си поставувате нови цели кога ги исполнувате старите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote