in

ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ! Како да се избегне „болест при патување“? Има два клучни точки!

Ако сакате да избегнете болест при патување, бидете внимателни каде седите, без оглед на тоа каков вид превоз користите. Се проценува дека околу 20 проценти од населението страда од болест при патување. Тоа влијае на жените почесто од мажите, а фреквенцијата се зголемува со должината на патувањето.

Ако сте во автобус, седнете на едно од седиштата зад предната оска, додека во автомобилот најдобро ќе биде ако седите на совозачкото седиште.

Научниците истакнуваат дека не е важно само каде седите, туку и во која насока гледате. Тие ве советуваат да се обидете да ја усогласите насоката на движење со погледот.

Никако, не размислувајте за читање или играње на вашиот мобилен телефон

Ако страдате од болест при патување, дури и не размислувајте за читање или играње на телефон, туку погледнете низ прозорецот.

Болеста при патување обично е поретка во возот, бидејќи брзината е релативно постојана, а насоката на пругата е прилично исправена.

На некои луѓе не им е пријатно ако седат во спротивна насока од правецот на движење, па обидете се да изберете седиште што ќе гледа напред.

Ако патувате со авион, експертите препорачуваат да седите на место над крилото.

На многумина им е најтешко да издржат пловење по морето

Најчестиот синоним за болест при патување е „морска болест“, што укажува на тоа дека на многумина им е најтешко да ја издржат морската навигација, особено ако пловат на бранови.

Ако брановите не ви прават ништо добро, обидете се да се истегнете во кабината. Ова можеби не е можно затоа што нема легла на траектите, па затоа во тој случај е најпаметно да седите на средина на бродот затоа што е најстабилното место во пловниот објект.

Друга опција е, ако морето дозволува, да застане на палубата и да погледне во далечината, односно во насока на хоризонтот.

Гумени бонбони или гуми за џвакање ќе им помогнат на некои, додека други тврдат дека е најдобро да се консумира лесен оброк пред да патувате за да не биде празен стомакот.

Се разбира, постојат лекови кои помагаат да се спречи гадење и повраќање, но таквата опција за деца под 12 години треба да биде последна, велат експертите.

Повеќето лекови се најефикасни ако ги земате половина час до еден час пред поаѓање.

Болеста се јавува затоа што мозокот прима контрадикторни сигнали

Патничката болест се јавува затоа што мозокот прима контрадикторни сигнали – телото е неподвижно, а чувството за рамнотежа регистрира движење, односно кога центарот на рамнотежата, лоциран во внатрешното уво, прима различни сигнали од другите рецептори, особено од окото.

Ова се случува кога се движиме нерамномерно и не можеме да ги видиме, но постојано ги чувствуваме овие постојани промени во движењето во смисла на лулка, потскокнување, забрзување и забавување.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote