in

Што?Што? ТаженТажен

Оваа намирница убедливо е најлоша за бубрезите, а речиси 90 отсто од луѓето секојдневно ја јадат

Кога ќе го прочитате овој текст, добро ќе размислите пред следен пат да ја јадете оваа намирница.

Истражувањето покажало дека речиси 90 отсто од луѓето сакаат денот да го започнат со сендвич, а шунката речиси секогаш е дел од утринскиот оброк.

Многумина не се ниту свесни колку таа е лоша по здравјето. Експертите советуваат да бидеме внимателни со оваа намирница.

Прво, треба да се истакне дека шунката содржи некои добри нутриенти, но таа предизвикува и една „нуспојава“ – ја задржува водата во телото.

За да има добар вкус во оваа намирница се додава поголема количина сол, а според податоците кои ги изнело американското Министерство за земјоделство, во 85 грама шунка се наоѓаат дури 830 нутриенти.

Токму поради тоа, честото консумирање шунка доведува до задржување на водата во телото, отекување на зглобовите, стапалата и дланките.

Вишокот внесување сол може да го влоши задржувањето вода кај оние кои имаат висок притисок, со тоа го зголемуваат притисокот на крвните садови и настанува зголемување на ризикот од инфаркт или мозочен удар.

Како ви се допаѓа?

-4 поени
Upvote Downvote