in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Ова овошје ја зголемува плодноста кај мажите, го намалува крвниот притисок и спречува прогресија кај ракот

Праските можат да ја зголемат плодноста кај мажите, да го намалат крвниот притисок и да спречат појава и понатамошна прогресија на ракот, велат научните истражувања.

Благодарение на витаминот Б2, корисен е и за одржување на добар вид, мека и еластична кожа, а со тоа и младешки изглед. Особено се препорачува за деца, бидејќи витаминот Б2 е одговорен за правилен раст и развој.

Покрај тоа, праските го стимулираат варењето, особено тешко сварливата и масна храна, бидејќи го зголемуваат лачењето на желудечните сокови и престануваат со гадење и повраќање.

Праската, исто така, има многу корисен ефект во случај на акни, анемија, астма, жолчка, заболувања на забите и усната шуплина, болести на срцето и крвните садови, бронхитис, дебелина, губење на меморијата, депресија, егзема и нервоза. Во жешките летни денови, праската помага да се разлади и освежи.

Поради неговиот пријатен вкус и лековити својства, ова овошје заслужува да се најде во секоја летна овошна салата, а можете да ја измешате во блендер со јогурт и да добиете освежителен здрав и хранлив пијалaк.

Праската содржи многу вода и малку калории, затоа е погодно како диуретик и за чистење на телото, но содржи и корисни состојки: бета каротен, протеини, растителни влакна, растителни масти, растителни хормони, биотин, витамин А, Б витамини, витамин Ц, витамин Е, железо, етерични масла, калиум, калциум, магнезиум, минерални соли, натриум, органски киселини, селен, скроб, сулфур, фосфор, јаглехидрати, целулоза, шеќер…

Семките од праската се користат за правење масло кое е одлично за сува и постара кожа, бидејќи има добар ефект против брчки. Ова масло може да се користи за секаков тип на кожа, но најпогодно е за сува кожа.

Чајот од праска е добар за срцето, црниот дроб и белите дробови, но му треба цвет од праска, така што ќе треба да почекате за следната цветна сезона: се посипуваат 30 грама цветови со пет децилитри врела вода и малку млеко, застанете до 10 минути и пијте по чаша три пати на ден.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote