in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Спречуваат мозочен удар и го штитат срцето – препорачаната дневна доза е 4 до 6 парчиња

Проверете кои овошја треба да ги вклучите во вашата секојдневна исхрана, бидејќи тие можат да спречат многу болести и да служат за оптимизирање на вашето здравје.

Станува збор за урми – тие се исклучителна храна поради неколку причини.

Пред сè, тие се добри за дигестивниот систем.

Поради големата количина на калиум и овошен шеќер што ги содржат, совршените материи за мозокот и мускулите кои користат гликоза како гориво, тие треба да бидат задолжителна храна за сите спортисти и луѓе кои се занимаваат со физичка активност.

Благодарение на калиумот, урмите можат да спречат и мозочен удар доколку редовно ги консумирате.

Тие содржат речиси 70 биоактивни минерали кои го поддржуваат здравјето на надбубрежните жлезди со цел полесно да ги извршуваат своите функции. Тие се исклучително здрава храна за срцето благодарение на рекордните високи и непознати количини на амино киселини.

За да го доживеете максималниот ефект на урмите, јадете четири до шест парчиња во еден ден.

Ако сакате подобар сон, јадете еден состанок два часа пред спиење.

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote