in

СлаткоСлатко

ОВА РАСТЕНИЕ МОЖЕ ДА СЕ ЈАДЕ ОД КОРЕН ДО ЦВЕТ: Има нектар, полен, медена е и ВИСТИНСКО БОГАТСТВО ЗА ЗДРАВЈЕТО!

Многу често не сме ни свесни за богатството што го имаме, па често се газат лековитите растенија, иако можат да бидат многу корисни. Едно од нив е глуварчето, кое е вистинска ризница на здравјето и корисно за многу болести.

– Тоа е растение број еден, може да се јаде цело, од корен до цвет. Има нектар, полен, медоносен е и најдоброто пчелно пасиште го дава во рана пролет. Особено лековит е коренот кој е полн со инулин и може да има антиканцерогени ефекти. Глуварчето го има насекаде, но очигледно ни недостасува волја да се грижиме за сопственото здравје. Ако излеземе во природа, од неа можеме да се вратиме само побогати, а за најважното, а тоа е здравјето.

Глуварчето е растение кое освен инулин содржи и големи количини на калиум, витамини Ц, А, Б, Е и железо. Но, исто така е богат со калциум, цинк, натриум, манган, бакар и магнезиум.

– За време на епидемијата на корона вирусот, имунитетот се покажа како многу важен. А тоа е глуварчето кое може да ја одржи својата состојба на завидно ниво. Потребно е глуварчето, лимонот и медот да се иситнат во блендер, смесата да се чува во фрижидер и да се консумира неколку пати на ден и ќе имате поголема сила и подобра состојба на имунитет.

Листот од глуварче најмногу се користи во исхраната, а поради бројните хранливи фитохемикалии кои ги содржи, листовите глуварче се препорачуваат како многу добри во исхраната. Салата од глуварче е направена од многу млади листови кои се собрани подалеку од контаминирани области.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote