in

Ова се петте најбогати луѓе во светот кои буквално можат да го купат цел свет!

Форбс магазинот ја објави својата нова листа на најбогати луѓе во светот. На нив се најдоа многу популарни имиња со кои веќе сме запознаени и изминатите години доминираа во светот. Но она што е најинтересно е тоа што најбогатите во изминатите 12 месеци на корона вирусот, го зголемиле своето вогатство за вртоглави 60%.

На првото место се најде Џеф Безос со 177 милијарди долари. Илон Маск е човекот што најмногу напреднал на листата и е на втората позиција со 126.4 милијарди долари. На третото место се најде човекот кој минатата година беше 35ти, францускиот тајкун Бернар Арно, а неговото богатство се проценува на 150 милијарди.

Четврти е основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс со 124 милијарди долари, а веднаш зад него го прати Марк Зукенберг со 97 милијарди.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote