in

WTFWTF

Оваа апликацијата е полоша од WhatsApp, а сите ја користиме!

Ако сакате безбедна опција, користете WhatsApp и Signal паралелно, советува експерт за компјутерска безбедност.

Поради многу критики, WhatsApp одлучи да ја одложи примената на новите правила за користење на нејзината апликација до средината на мај. И додека корисниците ширум светот сè уште тежат дали да се префрлат на нова апликација и која, експертите за компјутерска безбедност предупредуваат за друг производ на Facebook.

Според Зак Дофман, Facebook Messenger е најслабата апликација за пораки кога станува збор за заштита бидејќи воопшто нема опција за криптирање пораки.

„Нема изговор за тоа“, рече Дофман.

Имено, опцијата што ја штити приватноста на пораките што корисниците ги разменуваат на WhatsApp, шифрирање на двата краја, не постои на Messenger. Единствениот начин да бидете сигурни дека корисниците (или кој било друг) нема да видат што пишуваат е да ја вклучите опцијата „таен разговор“. И тие мораат да ја свртат оваа опција на себе и се однесува само на испраќање пораки директно помеѓу две лица, а не во групи.

Дофман истакнува дека количината на податоци што Facebook ги собира преку Messenger е толку голема што ако Facebook не направи чекор напред и не ги примени барем истите безбедносни стандарди што им ги обезбедува на корисниците на WhatsApp на Messenger, корисниците треба да ги остават без размислување.

Што се однесува до Instagram, Дофман вели дека тоа е уште полошо од Messenger кога станува збор за количината на податоци што се собираат.

Па, што е паметно да се користи тогаш?

„Ако сè уште сте на „ Messenger“ или ако користите Instagram-пораки за нешто друго, освен за комуникација со компаниите од кои купувате нешто или за случајни контакти, време е да се префрлите. WhatsApp е наједноставната опција бидејќи веројатно ја користат сите ваши контакти. Ако сакате побезбедна опција, користете сигнал паралелно “, објаснува Дофман. Тој додава дека секој треба едноставно да ги префрли своите контакти од Facebook Messenger во WhatsApp или Signal.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote