in

Што?Што?

Овие намирници создаваат непријатност и киселост во желудникот: Минимизирајте ја оваа храна!

Оваа храна лошо влијае на желудникот. Препорачливо е да ја исфрлите оваа храна од вашата исхрана или барем да ја намалите нивната употреба.

Стомачната киселина може да биде предизвикана од различни фактори. Најчестиот предизвикувач за создавање на ова непријатно чувство во стомакот е нездравиот начин на живот и лошите навики во исхраната.

Ако често се среќавате со овој проблем, обидете се да ги елиминирате или барем да ги минимизирате следниве храна:

Зачинета и пржена храна

Зачинетата храна лесно може да предизвика киселина и се наведени како активирачи на самиот врв на листата на овие намирници. Веднаш зад него има и пржена храна.

Чоколадо

Чоколадото е богато со маснотии, кофеин и какао. Овие три состојки се главните причини за киселина во желудникот.

Газирани пијалоци

Содата може да помогне во олеснување на варењето на храната после тежок оброк. Сепак, меурчињата газирани пијалоци се шират во стомакот, што го зголемува притисокот и доведува до киселина.

Месо

Големата содржина на транс масти во црвеното месо може да биде лошо за варењето на храната. Наместо масно месо, изберете пилешко, мисирка и риба.

Сирење

Сирења со маснотии и путер може да бидат предизвикувачи на киселина во желудникот.

Алкохол

Пивото и виното се меѓу киселите пијалоци кои создаваат непријатност во стомакот.

Кафе

Шолја кафе може да ја ублажи главоболката. Сепак, тој е богат извор на кофеин, а кофеинот е една од главните причини за киселина, особено ако пиете кафе на празен стомак.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote