in

Оваа мапа открива сè за вашето име и презиме: Обидете се и дознајте

Кога ќе го внесете вашето име или презиме во пребарувањето, тоа ќе ви го покаже неговото потекло, како и земјата во кое е најпопуларно.

Во 2016 година, научниците од Универзитетот во Лондон дизајнирале интерактивна мапа што може да открие сè за вашето име или презиме на ниво на земја со едноставно пребарување.

Сега на страницата forebears.io можете да го внесете вашето име и презиме и да видите на мапата колку е популарно во светот, т.е. во одредена земја. Исто така, во подесувањата можете да ставите веб-страницата да биде на српски / хрватски јазик.

Кога ќе го внесете вашето име во пребарувањето, тоа ќе ви го покаже неговото потекло, како и земјата во која е најпопуларно.

Исто така, пребарувањето, покрај картата, со бројки ќе покаже и колку луѓе во светот имаат исто име или презиме.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote