in , ,

УбавоУбаво

Никогаш, ама баш никогаш не ги ставајте овие четири работи во машина за миење садови

Понекогаш сè што сакаме на крајот од денот е чиста кујна и садови. Машината за миење садови многу ни ја олеснува оваа работа, но има некои работи кои никогаш не треба да ги миете во неа. Според ao.com, ова се работи кои никогаш не треба да ги ставате во машината за перење.

Испукани чинии

Ако ја скршивте омилената чинија и успеавте повторно да ја залепите, не треба да ја перете во машината за садови. Имено, залепените чинии во сад се изложени на голем ризик повторно да се скршат.

Остри ножеви

Ножевите како оние за леб или месо никако не смеат да се перат во машина бидејќи поради високите температури за време на перењето можат да станат досадни и затоа неупотребливи, а може и да рѓаат.

Дрвени даски за сечење

Дрвените даски за сечење исто така не реагираат добро на високите температури во садовите и може да станат нерамни и неупотребливи по само едно перење.

Садови со печатени дизајни

Ако имате вазни и чаши, не ги мијте во мијалник.

Причината за тоа е многу едноставна, бидејќи за време на перењето лесно може да се избришат мерките од бокалите и чашите, што го оневозможува нивното користење за намената за која се купени.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote