in , ,

СлаткоСлатко

ОВИЕ РАСИ ГО ОБОЖАВААТ СВОЈОТ СОПСТВЕНИК! Најсреќни се во присуство на луѓето!!

Нема ништо поубаво отколку кога ќе се вратите уморни, а вашето домашно милениче ве чека на врата.

Кучето сигурно има терапевтски својства, без оглед на расата. Сепак, познато е дека некои раси го смируваат својот сопственик. Издвојуваме 5 раси кои имаат посебен ефект врз луѓето.

 

1. Голден ретривер и лабрадор ретривер

Фактот дека овие раси најчесто се користат за терапевтски цели и како кучиња -водичи и трагачи покажува колку се смирувачки златните ретривери и лабрадор ретривери кај луѓето. Исклучително лојални, интелигентни и лесни за обука, ретриверите се најсреќни кога се во друштво со луѓе и се вистински пример за тврдењето дека кучето е единственото суштество што ве сака повеќе отколку што се сака себеси.

2. Боксер

Ова пријателско и весело слатко е познато по својата способност да го расположи својот сопственик во секоја ситуација. Исто така, ќе го стори тоа така што ќе се „понуди“ да се гушка кога ќе почувствува дека неговиот сопственик е депресивен или тажен. Боксерот едноставно ги обожава луѓето и од пространо место за живеење, за него е поважно да има сопственик кој знае како да ја врати својата љубов, поради што може да живее во мал стан.

3. Greyhound

И покрај фактот дека можат да трчаат до 57 километри на час, овие грациозни и елегантни нежни џинови сепак преферираат да легнат и да се одмараат, поради што се познати како одлични „каучи“. Многу благи и послушни по природа, сивиците ретко лаат, а тие исто така имаат посебен начин за изразување интимност со луѓето – додека стојат покрај нивниот сопственик, лесно се потпираат на неговите нозе.

 

4. Кокер Спаниел

Припадниците на оваа раса обожаваат деца, а познато е дека тие лесно се поврзуваат со деца со ментални и емоционални проблеми. Дури и нивната долга, свилена коса може да биде смирувачка. Кокер спаниелите се лесни за обука, тешко се плашат и крајно се подготвени да му угодат на сопственикот. Тие исто така добро го толерираат патувањето, така што ќе бидат одлични придружници кога ќе одите на одмор некаде, а всушност лесно можете да ги однесете насекаде со вас.

5. Бернардинец

Оваа прекрасна раса беше инспирација за женското куче Дарлинг, кучето дадилка во приказната за Петар Пан. И навистина, Бернардин особено ги сака малите деца, и тој е украсен со голема желба да задоволи човек и висок праг на толеранција. Може да се опишат како огромна топка на љубовта која е исто така паметна, заштитничка и одличен избор за семејства со мали деца.

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote