in

Можат да спречат стареење и брчки на кожата: Овие витамини се неопходни за секоја жена по 40-та година од животот!

Витамините и минералите ги регулираат сите процеси во организмот и затоа мора секојдневно да се земаат

Ние често трошиме многу пари на разни креми и шминка за да изгледа кожата младолико и забораваме дека вистинската нега започнува одвнатре. Внесот на витамини е многу важен, а ние ви донесуваме список на витамини кои се задолжителни по 40-та година од животот, затоа што тогаш кожата почнува брзо да старее и се појавуваат брчки.

Ако на телото му недостасуваат витамини, тоа ќе влијае на сите органи, вклучително и на нашата кожа, коса и нокти. Ова се витамини што и се потребни на секоја жена, велат дерматолозите.

Пробиотици

Токсините што се наоѓаат во нашите црева се излачуваат главно преку порите, а со тоа кожата автоматски изгледа лошо. Токсините предизвикуваат акни, зголемено лачење на себум и пигментација. За да одржите нормална микрофлора во цревата, дополнете ја вашата исхрана со храна што содржи пробиотици.

Омега 3 масни киселини

Рибиното масло е еден од главните извори на незаситени омега-3 масни киселини. Поради недостаток на овие масни киселини, кожата станува сува и ја губи еластичноста.

Витамин Ц.

Витаминот Ц е одличен советник против стареење. Може да го олесни појавувањето на брчки, да ја зајакне заштитната бариера на кожата и да го изедначи тенот.

Витамин Е.

Бидејќи витаминот Е има антиоксидантни својства, ја штити кожата од штетните ефекти на УВ зраците и оштетувањата предизвикани од ниски температури. Исто така, ја подобрува микроциркулацијата, што го забрзува обновувањето на кожата и заздравувањето на раните.

Витамин Д.

Витаминот Д го стимулира производството на колаген, што ја подобрува еластичноста на кожата, спречува брчки и ги минимизира акните.

Биотин

Биотин или витамин Б7 е главен сојузник во одржувањето на младешкиот изглед. Ја регулира работата на лојните жлезди, што има позитивен ефект врз третманот на себореја. Биотин, исто така, го стимулира производството на кератин и колаген, со што се зголемува цврстината и еластичноста на кожата.

Калциум

Како недостаток на калциум, се јавува нарушување на меланинот, кожата ја губи влагата и еластичноста и може да се појават разни воспалителни процеси.

Витамин Б12

Ако имате проблем со нерамномерен тен и пигментација на кожата, најверојатно ви недостасува витамин Б12.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote