in

ВНИМАНИЕ: ОВИЕ знаци ви укажуваат дека страдате од висок холестерол!

На телото му треба холестерол за да изгради здрави клетки, но високото ниво може да биде многу опасно. Како резултат на зголемувањето на вредноста на холестеролот, се зголемува и ризикот од срцеви заболувања.

Ако го слушаме нашето тело, можеме да ги препознаеме најраните симптоми и да реагираме на време, велат лекарите.
Високиот холестерол обично не предизвикува некои значајни симптоми, па затоа е тешко да се утврди.

Сепак, постои збир на физички симптоми кои можат да бидат најраните сигнали дека нешто не е во ред со нивото на холестерол во вашето тело. Ако забележите некои од овие сигнали, најдобро е да посетите лекар:

Болка во рацете и нозете

 • Акумулацијата на холестерол може да ги заглави крвните садови на нозете и рацете. Акумулацијата на холестерол на овие места често предизвикува болка во рацете или нозете
 • Чувствувате трнење во вашето тело
 • Прекините во протокот на крв во одредени делови од телото создаваат трнење во рацете и нозете. Високото ниво на холестерол ја прави крвта подебела, а со тоа и нормалниот проток е оневозможен, што на крајот се манифестира како чувство на чистење.

 • Болка во градите
 • Болка во градите, особено на левата страна, укажува на блокада на крвните садови околу срцето и може да предизвика болка. Понекогаш болката може да се прошири на вратот .

 • Чести главоболки

Блокирање на крвните садови во областа околу главата предизвикано од висок холест создава главоболка во задниот дел на главата.

Постојат два вида холестерол, добар и лош, и многу е важно да се внимава тие да бидат во нормални граници, нагласуваат лекарите.

Еве што води до покачени вредности на холестерол:

 • Лоша исхрана
 • Дебелината
 • Недостаток на физичка активност
 • Пушење
 • Возраст

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote