in , ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Овошни мафини на поинаков начин

Мафини кои лесно се прават и брзо исчезнуваат од чинија.

Состојки:

  • – 2 јајца
  • – 200 гр шеќер
  • – 90 гр стопен путер
  • – 150 мл јогурт
  • – 125 мл млеко
  • – 350 гр брашно
  • – 1 прашок за пециво
  • – 1 ванилин шеќер
  • – пакување замрзнати шумски плодови (оставете за декорација)

Подготовка:

Измешајте јајца и шеќер.

Додадете стопен путер, јогурт и млеко.

Потоа додадете ванилин шеќер. На крај, измешајте го брашното со прашокот за пециво и добро измешајте.

Се редат во калапи. Ставете го овошјето на врвот.

Печете на 200 степени околу 30 минути.

Мафините можете да ги декорирате со сладолед од ванила и преостанатото овошје.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote