in

Што?Што?

БИЗАРНА МЕРКА? Ознаки за вакцинација на апликациите за запознавање во Велика Британија!

Британските корисници на апликации за запознавање ќе можат да изберат дали сакаат нивните профили да ја покажат етикетата дека биле вакцинирани против ковид-19, пишуваат британските медиуми.

И покрај тоа, нема да биде можно да се провери дали оние што ја имаат таа ознака навистина се вакцинирани.

Сопствениците на апликациите за дружење Tinder, Bumble, Badoo, Match, Hinge, Pleasure of Fish, OurTime и Muzmatch соработуваа со владата на Велика Британија.

Идејата за ознаки на апликациите за запознавање беше лансирана во САД во мај. Некои апликации ги охрабруваат оние обележани вакцинирани со бесплатни поени или пристап до премиум опции, кои обично се плаќаат дополнително.

Бумбарот исто така ќе им овозможи на своите членови да споделуваат преференции за зглобовите за време на пандемија, како што се ставови за физичко растојание и носење маски. Британскиот министер задолжен за вакцинација, Надим Захави, ја опиша новата иницијатива како „неверојатна вредност“ за британската програма за вакцинација против ковид-19.

Неодамнешното истражување на YouG спроведено на скоро 5.000 возрасни Британци покажа дека 28 проценти од испитаниците не би излегле со некој што не бил вакциниран, додека два проценти не сакаат да одат со некој што е вакциниран.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote