in

„Паметниот систем го надмудри портокалот!” [ВИДЕО]

Колку и да изгледа забавно да се вози во режим на автопилот или како покана за возачот малку да се релаксира додека автомобилот прави сè само по себе, вистински автономни возила (засега) не постојат. Возачот сепак треба да ги држи рацете на воланот, а не овошје, зеленчук, шишиња со вода и на што друго се сеќава.

Само затоа што системите за автопилот или автономно управување се многу напредни, не значи дека законот не важи за возачите на овие возила. Одговорноста и безбедноста при возење мора да бидат на прво место.

Поради случаи на одвлекување на вниманието од настаните на патот, американската сојузна држава Аризона воведе закон со кој се казнуваат возачите на автомобили со автономни системи, кои користат трикови за да го користат автопилотот без контакт со воланот, со 250 долари.

Имено, на пазарот има производи како што е Autopilot Buddy, кој е вметнат во воланот, што „паметниот“ Tesla автопилот го препознава како допир на возачот, па затоа не најавува низа предупредувања дека рацете мора да бидат на управувачот и очите да бидат насочени кон сообраќајот.

Системите за помош при возење, како што е гореспоменатиот автопилот на Тесла, Пилот асистентот на Волво и други, имаат начини да следат дали возачот внимава на патот напред, без разлика дали тоа се сензорите на воланот или технологијата што ги следи движењата на очите.

Навистина има многу возачи на моделите на Тесла, кои ставаат шишиња вода, портокали или нараквици на воланот за да го измамат системот, што може да помисли дека нивните раце се таму каде што треба. Покрај тоа, постојат бројни видеа од возачи кои спијат безгрижно додека возат, но и несреќи на возилата на Тесла што се случиле поради небрежност на возачот.

На пример, видеото на крајот од овој текст е направено од сопственик на Волво со гореспоменатата пилот-асистенција и го покажува начинот на кој тој го измамил системот за да помисли дека рацете му се на воланот.

„Значи, паметниот систем го надмудри ***** портокал!“, Вели авторот на видеото и предупредува дека не треба да се прават такви работи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote