in

Пандемијата го направи Лондон град на стаорците!

Пред зори, истребувачот на штетници Мајкл Коутс патролира меѓу кантите за ѓубре на јужниот брег на реката Темза, барајќи ги неговите неостварливи непријатели – стаорци.

„Стаорците се како мали машини за преживување – каде и да има пристап до отпад од храна, тие постојано ќе се враќаат“, рече тој за CNN.

И во напуштениот центар на Лондон, колку подолго трае „карантинот“ поради епидемијата на коронавирус, толку повеќе стаорци се во потрага. Истребувачите на штетници велат дека бидејќи рестораните и деловните згради во некогашниот раздвижен центар на Лондон се празни, стаорците се преселуваат во станбени области во потрага по храна.

Семејствата поминуваат повеќе време дома, каде јадат, има повеќе отпад и тоа ги привлекува стаорците во приградските области. И кај Англичаните, популарните хранилки за птици кои редовно се надополнуваат со семе во текот на зимата, се инспирација за глодарите кои лутаат по дворовите. Коутс рече дека нашле 10-15 стаорци со постара дама додека копале низ цвеќето, барајќи семе што паднало од фидер.

Пол Клејдон, друг истребувач, рече дека видел нешто полошо во близина на Епинг Форест во источен Лондон: тој уби цела колонија стаорци копајќи тунел во задниот двор на една куќа.

„Се плашам дека Лондон може да биде многу изненаден кога повторно ќе се отвори“, рече Клејдон, бидејќи деловните и деловните згради не се држеа до планот за контрола на штетниците.

Клејдон, кој веќе четвртина век војуваше со стаорци, вели дека порано имал околу 10 повици неделно за борба против стаорци, но сега, за време на „заклучувањето“, има двојно повеќе. Тој исто така рече дека раскинале: не е невообичаено да фати стаорец долг 40 сантиметри, така што му требаат посилни стапици и повеќе отров отколку порано.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote