in

СПОРЕД ЕКСПЕРТИТЕ: Пандемијата ги промени однесувањето и навиките на луѓето

Најновите истражувања покажаа дека пандемијата од корона вирусот која предизвика луѓето да поминуваат подолг период во своите домови, влијаеше на навиките, однесувањето и карактерот на луѓето. Според информациите, целата пандемија има една голема позитива, а тоа е што ги натера луѓето да се хранат поздраво за време на карантините поради тоа што почесто се храневме дома.

Но почесто јадевме и ужинки што придонесе до зголемувањето на телесната тежина и воопшто не вежбавме што исто така е негативна работа. Спиењето за време на пандемијата кај луѓето е нарушено бидејќи легнувавме покасно и квалитетот на сонот не беше најдобар.

Анксиозноста кај луѓето се дуплираше за време на карантините. Менталното здравје опадна и една третина од луѓето забележаа зголемена телесна тежина. Ова истражување е направено на над 12,000 ширум светот и податоците што се добиени се горенаведените.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote