in

Спајдермен се ракуваше со папата, му подари маска! [ВИДЕО]

Суперхеројот Спајдермен го привлече вниманието на јавноста откако се ракуваше со главата на Римокатоличката црква, папата Франциско, во Ватикан за време на традиционалната општа публика.

И покрај жештината, маж во црвено-сино одело прилепен за телото трпеливо го чекаше својот ред во салата за публика, опкружен со свештеници во посериозни униформи. Кога му дојде редот, тој долго време се ракуваше со папата, на кого му даде маска од Спајдермен.

Неговото присуство во дворот на Апостолската палата дури ризикуваше „да ја загрози популарноста на папата“ облечен во бело. Спајдермен, омилениот лик на децата, се сликаше со присутните.

Тоа е дваесет и осумгодишниот Италијанец Матијас Вилардита, а сериозен „Осерваторе Романо“ дури пишуваше за тоа, официјалниот весник на Ватикан обично е повеќе фокусиран на апстрактни теолошки дискусии.

Младиот човек, вработен на пристаништето во Лигурија, веќе неколку години волонтира во болниците за да им помогне на болните деца повторно да се смеат, појавувајќи се како Спајдермен.

За време на карантинот за коронавирус, Италијанецот објави повеќе од 1.400 видеа со деца.

На почетокот на годината тој доби високо признание од претседателот на Италија, што им се доделува на граѓаните за нивниот алтруизам.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote