in

БИЗАРНО! Папагали во пластични шишиња пронајдени во Индонезија!

Десетици шверцувани папагали ставени во пластични шишиња беа пронајдени на брод што се закотви во пристаништето Факфак, во источната индонезиска област Папуа.

Полицијата соопшти дека екипажот пронашол 64 живи и 10 мртви папагали откако слушнал бучава од една голема кутија.

Индонезија има најголем број загрозени видови птици во Азија и широко распространета илегална трговија со нив.

Портпаролот на полицијата Додик Jунаиди изјави дека требало да пристигне непознатата дестинација до која се пронајдени папагалите.

Сè уште никој не е уапсен.

Пронајдените птици потекнуваат од Нова Гвинеја и околните острови во југозападен Пацифик. Папагалите се наоѓаат на списокот на загрозени видови.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote