in

ПАРЧЕ ИСТОРИЈА! СТАРИОТ ЏЕБЕН ЧАСОВНИК НА МАХАТМА ГАНДИ ПРОДАДЕН ЗА ГОЛЕМА СУМА НА ПАРИ!

Ганди го дал сребрениот швајцарски часовник во знак на благодарност на дедото на човекот кој сега го ставил на аукција.

Истрошениот и скршен џебен часовник што некогаш му припаѓаше на Махатма Ганди беше продаден на аукција за повеќе од 13.000 евра.

Се проценува дека ќе достигне цена од околу 11.000 евра на тендер организиран од Аукциите на Источен Бристол.

Пар очила за кои се верува дека ги носел Ганди продадени се за повеќе од 290.000 евра во август годинава.

„По неверојатната продажба на очилата на Ганди во август, бевме преплавени со барања за предмети поврзани со него“, рече Стоу.

Многу од овие предмети беа монети, фотографии или слики, но кога дојдовме до ова, помисливме – леле “, додаде тој.

Парче историја

Часовникот некогаш бил во сопственост на Моханлал Шарма, столар и поддржувач на Ганди.

Во 1936 година, тој се сретнал со активист за човекови права и му понудил услуги.

Во знак на благодарност, Ганди му подари часовник во 1944 година, кој го наследи внукот на Шарма во 1975 година.

„Ова е неверојатно парче историја, а фактот дека часовникот е истрошен и расипан само додава на неговиот шарм“, вели Стоу.

„Кога мислам дека Ганди го користеше со години, а потоа го подари на верен пријател кој го чуваше, едноставно е прекрасно“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote