in

Паста што ја ублажува менопаузата, го намалува крвниот притисок и помага во слабеењето: Само 3 лажички прават чуда!

Таан – паста од сусам, е позната уште од античко време, особено во Кина и Јапонија. Се додава во разни јадења за да се подобри вкусот на храната. За сами да ја подготвите оваа паста, ви требаат семе од сусам, сок од лимон, масло и вода, сол и сецкан лук.

Таанот е исклучително лековита паста и постојат рецепти за оваа паста, но традиционалната е најдобра.

Најдобро помага во одржувањето на хормоналната рамнотежа на организмот и го зајакнува имунитетот.

Што лечи таанот:

  1. Нормализира крвен притисок, бидејќи содржи антиоксиданти и калиум, кои придонесуваат за подобрување на липидниот профил и, следствено, на низок крвен притисок.
  2. Го намалува нивото на „лош“ холестерол. Ова може да се постигне благодарение на присуството на фитостероли во пастата.
  3. Постигнување на слабеење. И покрај фактот дека 100 грама таан содржат 595 калории, овој производ помага во борбата против вишокот килограми, бидејќи содржи здрави масти.
  4. Го стимулира мозокот. Поради присуството на манган, калиум, како и омега-3 масни киселини, развојот на нервните ткива е забрзан, можно е да се подобри меморијата и концентрацијата и да се запрат дегенеративните процеси во телото.
  5. Го намалува стареењето на кожата и се бори против акните. Поради цинкот во оваа паста, тахини ја чисти кожата и надвор и внатре.
  6. Ја подобрува потенцијата, го стимулира производството на тестостерон, го зголемува либидото ….
  7. Го подобрува здравјето на жената за време на менопаузата.
  8. Го зајакнува нервниот систем. За да може нервниот систем да функционира правилно, потребни му се витамини од групата Б, кои се наоѓаат во пастата од сусам.

Како да направите паста од сусам или тахини?

Прво, пржете го семето од сусам додека не добие златна боја, за да добиете паста со вкус на орев.

Потоа изладете ги семето, па ставете во блендер и мелете додека не добиете паста. Кога мелете, додадете една лажица маслиново масло и продолжете да мелете додека не добиете мазна смеса. Можете да додадете сол или лук на оваа паста по вкус, но исто така можете да додадете мед и какао.

Ова паста можете да ги додадете во разни јадења: месо, колачи, салати и сосови. Најдобро е да не се користат повеќе од 3 лажици сусам паста на ден и најдобро е да се консумира во првата половина од денот. Чувајте го производот во фрижидер.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote