in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Паштета од модар патлиџан и ореви

Едноставно ширење за љубителите на модар патлиџан.

Состојки:

  • 2 средни модри патлиџани
  • 1 мал кромид
  • 1 чешне лук
  • 100 гр мајонез
  • 1 лажичка сенф
  • малку јаглика
  • сок од лимон
  • сол, бибер
  • лажици мелени ореви

Подготовка:

Печете два модри патлиџани со средна големина и излупете ги, па исечкајте ги во блендер.

Ставете ги исецканите модри патлиџани во сад, а потоа додадете го кромидот, лукот, мајонезот, сенфот, магдоносот, сокот од лимон, солта, биберот и на крај мелените ореви.

Измешајте сè заедно и чувајте во фрижидер додека не служите.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote