in

Пчеларите го обвинија LIDL: “Тие ги доведуваат во заблуда потрошувачите рекламирајќи дека медот им е 100% природен!”

Здружението на пчеларски организации на Србија (СПОС) објави дека го пријавиле трговскиот ланец LIDL на пазарната инспекција поради, како што велат, „сомневања за заблуда на деловните практики“ при продажба на мед.

СПОС проценува дека Лидл се обидува да се стави во привилегирана позиција на пазарот и рекламира мед „спротивно на законските прописи“.

По повод тоа соопштение, претседателот на Здружението на пчелари од Пожаревац, Дејан Стефановиќ, за Бум93 коментира дека позицијата на СПОС е јасна и ги штити сите домашни производители на мед, и дека, како што е наведено во соопштението, „прописите забрануваат рекламирање на мед со изразот„ 100 проценти природен мед “. медот може да биде исклучиво природен, и ако не е природен „во смисла на законот не може да се нарече мед“.

Според нив, тоа е ексклузивна работа на пазарот, а не на ветеринарната инспекција, бидејќи не станува збор за квалитетот на медот, ниту е напишано на етикетата на производот. Тие исто така наведуваат дека нема да прифатат можни побарувања за инспекција на пазарот доколку се прогласи за ненадлежен за проблемот. Во спротивно, како што е најавено во СПОС, тие ќе го информираат врвот на државата и сите медиуми за евентуалното отсуство на нивната реакција.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote