in

Во Австралија пронајдени пчели кои последен пат биле видени пред 100 години! (ФОТО)

Редок вид на пчели, кои се верувало дека вил истребен за скоро 100 години, беше повторно откриен во Квинсленд, Австралија. Од 1923, последен пат кога биле пчелите забележани, па се до денес никој не ги забележал овој вид на пчели.

Овие инсекти можеме да ги најдеме само во Квинсленд и биле забележани за прв пат по 100 години. Научниците се обидуваат да ја разберат биологијата, екологијата и генетиката на овие пчели кои го носат името Pharohylaeus lactiferus.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote