in

Продуцентите на мега-популарната серија Peaky Blinders под истрага!

Продуцентите на серијата Peaky Blinders се под истрага затоа што продолжиле со снимањето, иако знаеле дека има и такви кои се позитивни на коронавирусот.

Продуцентите на серијата Peaky Blinders, чија шеста сезона се снима во моментов, се под истрага под сомнение за кршење на безбедносните протоколи, односно затоа што не престанале да снимаат кога дознале дека еден од членовите на техничкиот тим е позитивен на короната вирус, објави Гардијан.

Портпарол на серијата изјави дека снимањето е накратко прекинато откако се дознало дека резултатот од тестот на еден член на тимот, кој се покажал позитивен, на крајот бил лажен. Сепак, членовите на тимот изјавија дека снимањето продолжува и покрај тоа што продуцентите знаеја дека еден член на тимот е позитивен.

Членовите на тимот се прашуваат зошто снимањето не беше запрено во моментот кога дојде првиот, позитивен тест за вируси. Еден член на тимот тврди дека резултатите од тестот им биле скриени и дека, откако сè било откриено, многумина повеќе не сакаат да работат на снимање на таа популарна ТВ серија.

Сите овие тврдења се особено загрижувачки ако се знае дека снимањето на шестата сезона беше стопирано во март минатата година и продолжи во јануари годинава кога беше официјално објавено дека ќе бидат воспоставени безбедносни протоколи за да се обезбеди снимање на серијата, исто така како што е безбедноста на сите вклучени.

Синдикатот „Синдикат за радиодифузија, забава, комуникации и театар“ потврди дека овие обвинувања се испитуваат, а еден од нејзините водачи Спенсер Мекдоналд изјави дека снимањето требало веднаш да се запре и дека чекаат одговор од продуцентите

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote