in ,

Печен зеленчук со пршута

Зеленчук со пршут печен во рерна.

Состојки:

 • 500 гр прокељ
 • 3 поголеми моркови
 • 1 поголем компир
 • 1 млад кромид или мал црвен кромид
 • 100 гр пршута
 • 3 јајца
 • 200 мл павлака
 • сол, бибер
 • морско оревче
 • презла
 • Малку путер

Подготовка:

Исчистете ги морковите и компирите и исечете ги на коцки, па варете 10 минути во солена, зовриена вода, потоа додадете го исчистениот пршут и варете уште пет минути. Вирус

Подмачкајте го садот со путер, посипете со лебници, а потоа наредете го зеленчукот, исечканиот млад кромид, пршут на коцки и истурете мешавина од јајца, павлака, морско оревче, сол и бибер. Протресете го садот малку.

Печете на 220 степени околу 40 минути, додека не поруменат.

Послужете со сезонска салата.

Пријатно!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote