in ,

СлаткоСлатко

Пегави ВЕЛИГДЕНСКИ ЈАЈЦА БЕЗ УКРАСИРАЊЕ: Само протресете ја чашата и ќе се појават убави точки – пробајте!(ВИДЕО)

Користете грав, кикиритки, ориз… за да направите јајца со пеги.
Не мора да седите на маса и да цртате точки за да добиете точки на јајцата или пегите. Ви ја покажавме техниката на фарбање со ориз, а сега заменете ја со грав, кикирики, леќа… Прекрасно украсените велигденски јајца ќе ви ја красат трпезата, а нема да губите многу време, а не ви треба талент за цртање.

Состојки:

 • варени јајца
  грав
  кикиритки со лушпа
  пченка
  леќа
  ориз
  боја за јајца

Подготовка:

Во пластични чаши сипете грав, кикиритки, пченка… и додадете 10-15 капки боја и промешајте. Сварете ги јајцата, па обојте ги во пастелни бои или можете да ги оставите бели. Кога ќе се исуши, ставете го во чаша и протресете го. Јајцата се бојат така што ќе ги спуштите неколку минути во чаша во која бојата сте ја измешале со вода и една лажица оцет. Оставете да се исушат и готови се.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote