in ,

WTFWTF

ПЕКОЛНО БУДЕЊЕ – Метеорит проби покрив од куќа и слета на кревет: Никогаш во животот не сум се плашела толку! ФОТО

Една Канаѓанка доживеа (и преживеа) шокантно будење.

Рут Хамилтон од Канада ја доживеа несреќата метеорит да падне врз нејзината куќа, да го проби покривот и да заврши на нејзиниот кревет, и недостасуваше за влакно.

Полицијата, која била повикана, прво мислела дека „виновникот“ е градилиштето во близина, односно дека работниците случајно фрлиле проектил со големина на тупаница врз перницата на жената.

Меѓутоа, кога работниците рекле дека не направиле ништо и дека виделе само експлозија на небото, било утврдено дека каменот всушност бил метеорит, објави канадскиот печат.

Хамилтон спиеше брзо во својот дом во Голден, мал град во подножјето на Карпестите Планини во Британска Колумбија, кога ја разбуди лаење на куче, на време за да избегне удар во главата од метеорит.

“Не бев толку исплашена во животот. Не знаев што да правам, па повикав полиција и додека разговарав со операторот, ја отстранив перницата и видов камен помеѓу двете перници”, рекла таа за локалнате медиуми.

Се испостави дека метеорски дожд се случил на небото над западна Канада и дека еден камен завршил во куќата на Хамилтон.

“Бев во целосен шок и се тресев со часови. Шансата тоа да се случи е мала и многу сум благодарна што останав жива”, изјавила Рут Хамилтон, која планира да го зачува вселенскиот камен како спомен.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote