in

Пеп: Од 33 натпревари добивме 30, тоа е нереално

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола е среќен што го освои Лига купот и продолжението на серијата добри резултати на неговиот тим.

Граѓаните го освоија Лига купот по четврти пат по ред, бидејќи во финалето на „Вембли“ го совладаа Тотенхем со 1-0, пред 8.000 гледачи.

„Многу е подобро кога се игра пред навивачите. Се обидовме да постигнеме што повеќе голови, мислам дека бевме фантастични. Среќен сум за првиот трофеј во сезоната. Од претходните 33 натпревари, победивме на 30, што е неверојатно “, изјави Гвардиола.

Трофејот во Сити го донесе Ајмерик Лапорт, со гол во финишот на играта по паузата.

„Немаме време да работиме на прекини поради густиот распоред, но веќе пет години сме заедно и веќе се утврдени одредени принципи. Знаеме кој што треба да стори “.

Екипата на Пеп во среда ќе гостува кај Пари Сен Germермен во првиот натпревар од полуфиналето во Лигата на шампионите.

„Restе одмориме и ќе се подготвуваме, но исто така знаеме што не чека во Премиер лигата – ни недостасуваат две победи за да ја освоиме титулата“, заклучи Пеп.

Сити има шанса да триумфира во првиот, на 1 мај против Кристал Палас во рамките на 34. коло.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote