in

Pepe Le Pew е обвинет за промовирање на силување во цртаните филмови!

По написот во New York Times во кој се зборува за фактот дека цртаниот лик Пепе ле Pew (твор) промовира силување со своето однесување, на социјалните мрежи започна дискусија на оваа тема, а некои велат дека популарниот лик на делото бил отстранети од филмот „Вселенски џем“ поради оваа причина.

На Пепе, инаку симпатично суштество кое смета дека ненадмината љубовница ги смее сите љубители на цртаните филмови со своето однесување повеќе од 75 години, 21-от век ја „залепил“ етикетата на силувач и силеџија.

Пепе секогаш наоѓаше мачка што случајно ќе ја обое бела на ‘рбетот, па тој, сметајќи ја за припадник на неговиот вид, ќе и се заколне во вечна љубов, мислејќи дека тој волшебува. Досега, смешните и комични сцени на додворување на ова дело, во модерната доба, исто така се сметаат за насилни.

Имено, колумнистот на New York Times, Чарлс М. Блоу тврди дека славниот цртан лик „придонесува за културата на силување“.

“Луѓето пишуваат блогови затоа што реков дека Пепе ле Твор придонесува за културата на силување. Па да погледнеме назад, тој фаќа и бакнува девојки без дозвола и против нивна волја. Тие секогаш се спротивставуваат и сакаат да бегаат од него, но тој не нека одат и ги заклучуваат. Вратата за да ги спречи да избегаат “, напиша Блу.

Овој напис беше причина за многу дискусии на социјалните мрежи, некои целосно се согласуваат со колумнистот, додека други сметаат дека станува збор за „тотална глупост“. Сепак, сите се согласуваат за една работа, а тоа е дека цртан филм што на овој начин на шега ја покажува врската помеѓу работата на Пепе и неговите „љубовнички“ не може да се создаде како таков во денешно време.

Иако е познато дека Пепе ле Твор нема да биде во новото продолжение на „Space Jam“, во кое главната улога ќе ја има Леброн Џејмс, „Entertainment Weekly“ сепак пишува дека Пепе бил исфрлен од филмот одамна, и дека одлуката нема никаква врска со споменатиот член.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote