in

СлаткоСлатко

ДАЛИ ВИ ИСЧЕЗНУВААТ ЧОРАПИ ВО машината за перење алишта? НЕ сте луди! Експертите објаснија што се случува

Колку пати сте извадиле само еден чорап од машината откако сте ја испрале облеката? И, веројатно мислевте дека всушност не ги ставате двете во машината за алишта. Но, кога тоа ќе се случи по втор и трет пат, веќе почнувате да се сомневате во себе …

Машината за перење алишта „ви ги краде“ чорапите. Експертите објасниле и за што станува збор …

За да може вратата на машината да биде добро затворена и да не истекува вода, важна улога игра гумата што се наоѓа на отворот на машината и го „држи“ барабанот. Тоа е она што спречува истурање на течноста за време на миењето, но бидејќи е под притисок на вратата и поради ротацијата на барабанот, не е невообичаено оваа гума да се лизне од лежиштето и да направи ” процеп“ преку кој паѓаат мали парчиња алишта, како чорапи. Ако се прашувавте каде исчезнаа, побарајте ги во тој дел, помеѓу барабанот и „телото“ на машината …

И, за да се избегне оваа ситуација, експертите споделија неколку совети за „BrightSide“.

  1. Редовно отстранувајте ја гумата, исчистете ја и земете чорапи доколку ги има
  2. Не туркајте огромни количини алишта во машината, гумата ќе се движи под притисок
  3. Користете мрежеста кеса за миење на мали алишта

Погледнете на видеото како се случува машина да украде чорапи …

https://youtu.be/0q-hGZBkkFE

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote