in

ПЕРЕЗ ИСКРЕНО! „Се колнам на внуците, не го прочитав писмото на Зидан“

Во интервју за „Транзистор“ и новинарот Хозе Рамон де ла Морено, претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез зборуваше на различни теми.

Логично, првото прашање беше во врска со раскинувањето со Серхио Рамос и Зинедин Зидан:

„Го сакам Рамос како син. Го донесов во 2005 година, пред тоа никогаш не сум бил на прес-конференција со играч. Јас навистина имам само восхит за него. Тој стана и ќе остане легенда. Му понудивме договор, тој имаше рок да одговори и тој не го прифати. Ова е неговата куќа и секогаш може да се врати во неа. Добро го познавам Зидан, знам дека ова беше тешка година. Се борев да останам. Се колнам на вашите внуци дека не го прочитав неговото проштално писмо. Тој не го напиша тоа. Му посакувам се најдобро “, изјави Флорентино Перез.

Перез исто така рече дека се вратил во Реал затоа што не можел да го гледа клубот во криза поради која „оди под неговите принципи“. Како што вели, доведувањето на Луис Фиго во клубот не му донесе победа на изборите во тоа време:

„Клубот беше руина. Јас лично гарантирав за сите долгови што ги најдов. Ја расчистив прашината и се формираа Галактикосите. „Реал Мадрид е најголемата институција во светот и затоа секогаш мора да бидете на висина на задачата.

Перез вели дека влегол во фудбалот за да го промени, па дошол во Реал:

„Татко ми ме научи на вредностите што ги носи Реал и придонесов за нивно подобрување. „Мадрид е толку голем што не можам да се сетам ниту на лошите работи, само на добрите.

Тој им порача на челниците на УЕФА дека идејата за Супер лига нема да исчезне само:

„УЕФА мора да го направи натпреварувањето попривлечно. „Фудбалот умира, тој не привлекува млади луѓе, бројот на посети на стадионите опаѓа.. Ако ништо не се преземе, ситуацијата ќе се влоши“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote