in

СлаткоСлатко

Пет добри причини да започнете да пиете какао

Нема ништо подобро од чаша топло какао на дождлив ден. Какаото не само што ќе го задоволи вашето чувство за вкус, туку и ќе донесе многу придобивки за вашето тело.

 

1. Го крева расположението

Какаото и чоколадото се многу корисни за активна ментална или физичка работа и многумина ги нарекуваат одлични антидепресиви. Ако испиете чаша какао наутро, овој пијалок ќе ви даде енергија и ќе ве поттикне. Вечерта, какаото може да послужи како пијалок за ослободување од стрес и замор.

 

2. Ја подобрува меморијата

Флавоноидите, кои содржат какао, можат да го намалат ризикот од деменција и директно влијаат на структурата и функцијата на мозокот. Овие соединенија ги штитат невроните на мозокот од оштетување и го подобруваат метаболизмот и меморијата.

 

3. Ги зајакнува крвните садови

Какаото помага да се стабилизира или намали крвниот притисок, ги зајакнува крвните садови и го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Лекарите ве советуваат да не пиете повеќе од две чаши какао на ден, бидејќи овој вкусен пијалок содржи шеќер и заситени масти.

 

4. Помага во закрепнување на мускулите

Научниците докажаа дека по употребата на какао, мускулите на спортистите закрепнуваат побрзо. Пијалокот содржи протеини потребни за обнова на мускулите, јаглехидрати и ја заменува енергетската резерва на мускулното ткиво. И млекото компензира за снабдување со вода и разни јони на калиум, калциум и магнезиум.

 

5. Помага во борбата против гојазноста

Американски истражувачи открија интересен факт: и покрај фактот дека какаото има повеќе калории отколку чајот или кафето, тоа не доведува до дебелеење.

Факт е дека дури и мал дел од овој пијалок предизвикува чувство на ситост, па после шолја топло какао ќе изедете помал оброк бидејќи спречува прејадување.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote