in

Што?Што?

МОРА ДА ГИ ЗНАЕТЕ! Пет најдобри природни антибиотици!

Антибиотиците се фармаколошки агенси кои можат целосно да ги уништат патогените микроорганизми или да го запрат нивниот раст или размножување без значително оштетување на организмот домаќин. Современата медицина силно се потпира на употребата на такви хемиски агенси во борбата против голем број на заразни болести. Од друга страна, во народната медицина, храната што е природен антибиотик се користи за оваа намена со векови.

Многу е важно да се спомене дека овие намирници не се замена за антибиотици препишани од лекар. Тие имаат антибиотички својства, но во никој случај не се на исто ниво со медицинските и насочените препарати. Тие можат да го спречат или олеснат воспалението и да го зајакнат имунитетот, но ако се борите со воспаление, задолжително консултирајте се со доктор.

Лук

Се покажа дека хемиските соединенија во лукот, вклучително и алицинот, покажуваат антибактериска активност. Лукот се користел со векови за борба против заразни болести, а неговото антибактериско дејство за прв пат било опишано во средината на 19 век. Лукот е најефикасен кога се консумира суров, и малку сецкан. Имено, кога ситно ќе го исецкаме, од него се ослободуваат ензими кои се претвораат во споменатиот алицин, а можеме да го додадеме во сирење, сосови и слично.

Но, ако не можете да го поднесете мирисот и вкусот на лукот, тој може да се најде и на пазарот во форма на прав, масло, екстракт и таблети.

Кромид

Лукот е чест додаток на сосови, супи и разни други јадења, а содржи силни флавоноиди кои делуваат како антибиотици.

За да ја зголемите неговата ефикасност, добро е да го исечете и да го оставите да стои неколку минути, исто како и лукот. Ова ќе го зголеми лачењето на фитонутриенти, што го прави кромидот еден од природните антибиотици.

Мед

Медот е обично првата храна по која посегнуваме кога сме болни. За да произведат околу еден килограм мед, пчелите треба да слетаат на цвет околу 100.000 пати. Притоа, треба да се направи разлика помеѓу меден цвет и шумски мед. Цветниот мед потекнува од цветниот нектар, додека шумскиот е направен од слатки материи што пчелите ги собираат заедно со нектар на дрвјата. Шумскиот мед е генерално со послаб квалитет, потемен и има повеќе минерали од варијантата на цвеќето.

Докажано е дека медот, пред се, цветниот мед, го зајакнува имунитетот, го подобрува варењето на храната, ја подобрува регенерацијата на ткивата, има антибактериски својства и го забрзува отстранувањето на токсините од телото.

Ѓумбир

Ѓумбир има силни антиинфламаторни и антибактериски својства. Бројни студии покажаа дека помага во спречување на грип и настинка, и има многу корисен ефект врз дигестивниот систем. Обично се користи за правење чај, а може да го додадете и свежо изрендан во јадења. Сепак, имајте на ум дека неговиот вкус е многу интензивен, па затоа треба да обрнете внимание на количината.

Куркума

Егзотичната куркума има силен ефект врз целото тело, и може да се додаде како зачин во сосови, рисотоси и многу други јадења. Куркумин, главната активна состојка на куркумата, има силни антиинфламаторни и антиоксидантни својства. Може да ги ублажи симптомите на грип и настинка и да ја подобри работата на нашите клетки.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote