in

Пица со тиквички

Пица со два вида сирење и зеленчук.

Состојки:

Тесто за пица:

  • брашно
  • вода
  • квасец
  • нафта
  • така

Додаток:

  • 400 гр сос од домати
  • 1/2 лажичка оригано
  • 300 гр тиквички
  • 250 гр свежо кравјо сирење
  • 150 гр рендано сирење едам

Подготовка:

Подгответе класично тесто за пица, а потоа оставете го да стои 25 до 30 минути на топло место. Потоа расукајте го и ставете го во подмачкана тава.

На тестото распоредете сос од домати, оригано, потоа рендани тиквички, урда и посипете со сирење на крајот.

Печете во рерна загреана на 220 степени околу 20 минути.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote