in

Дали пиењето вода за време на јадење му смета на организмот?!

Иако одржувањето на соодветна хидратација е клучно за целокупното здравје, пиењето вода со оброк не е многу добар избор.

Што се случува кога ќе го „напоите“ секој залак?

Ја суши устата

Колку и да звучи контрадикторно, чаша вода со оброк може да ја исуши плунката. Некои луѓе сакаат да додадат парче лимон во водата, што го прави кисел пијалок што влијае на лачењето на плунката.

Сува уста може да доведе до некои непријатни симптоми, вклучувајќи лош здив. Водата со лимон исто така може да ги влоши одредени здравствени состојби, како што е киселинскиот рефлукс, и може да ја оштети глеѓта на забот.

Може да го оштети дигестивниот тракт
Кога пиете вода со оброк, плунката се разредува. Ова влијае на ослободување на гастрични сокови кои се одговорни за варењето на храната. Како резултат на тоа, вашиот стомак добива послаби сигнали за разградување на храната, што може да доведе до надуеност, пишува Bright Side.

Ја забавува апсорпцијата на хранливите материи
Бидејќи консумирањето вода за време на оброкот ги разредува дигестивните сокови, тоа влијае на природното ниво на киселост на желудникот. Ова негативно влијае на вашиот дигестивен систем и предизвикува вашето тело да апсорбира помалку витамини и хранливи материи.

Може да предизвика металоиди
Пиењето вода со оброци додава волумен на желудникот и го зголемува притисокот врз него, нешто како што би направил обилен оброк. Ова може да ги влоши одредени здравствени состојби и да го зголеми ризикот од киселински рефлукс.

Бидејќи внесувањето вода за време на оброкот доведува до лачење на помалку дигестивни ензими, ова може да доведе до верижна реакција на несакани ефекти, вклучително и металоиди.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote