in

Пијалоци кои можат да го зголемат ризикот од срцеви проблеми!

Ако сакате долг и здрав живот, апсолутно е клучно да се грижите за своето срце. Сепак, срцевиот удар е една од најчестите причини за смрт, и она што можете да направите е да го промените вашиот животен стил и да го намалите ризикот.

Срцев удар се јавува кога протокот на крв во срцето е блокиран. Причината за оваа блокада е првенствено акумулација на масни наслаги, кои вклучуваат штетен холестерол познат како ЛДЛ, што на крајот може да доведе до атеросклероза или стеснување и стврднување на вашите артерии, што го инхибира протокот на крв.

Срцевиот удар е често резултат на срцеви заболувања, особено коронарна артериска болест (CAD).

Според ЦДЦ, приближно секој петти срцев удар е тивок или незабележлив. Ова значи дека околу 20 проценти од луѓето кои имаат срцев удар нема ни да знаат дека го имале, но штетата сепак може да биде голема, па дури и фатална.

Иако здравјето на срцето не е целосно под наша контрола, постојат неколку елементи. На пример, една компонента што игра огромна улога во целокупното здравје на срцето е исхраната – а тоа вклучува пијалоци. Но, луѓето честопати не размислуваат за тоа.

Постојат неколку пијалоци кои треба да се консумираат умерено или да се избегнуваат за да се одржи здравјето на срцето.

Газирани пијалоци

Големата содржина на шеќер во газираните пијалоци претставува опасност.

„Истражувањата покажаа дека засладените пијалоци можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања, што е водечка причина за срцев удар“, вели д-р Седрина Калдер.

„Најновите истражувања покажаа дека луѓето кои пиеле повеќе од 3,5 децилитри газирани пијалоци дневно имале абнормални нивоа на маснотии во крвта што го зголемува ризикот од срцеви заболувања.

Кафе

Иако се покажа дека пиењето една чаша кафе на ден го намалува ризикот од срцева слабост, предозирањето во никој случај не се препорачува.

Најновите истражувања покажаа дека луѓето кои пијат шест шолји кафе на ден или повеќе, може да имаат зголемено ниво на липиди во крвта, што може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања.

Енергетски пијалоци

„Енергетските пијалоци можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања со зголемување на крвниот притисок и предизвикување абнормални срцеви ритами“, вели Калдер.

Значи, ако мислевте дека овие пијалоци ви овозможуваат експресно зголемување на енергијата без никакви последици, знајте дека тоа не е секогаш така. Сепак, важно е да се напомене дека овие негативни симптоми обично се забележуваат „кај луѓе кои или пијат големи количини на енергетски пијалоци за краток временски период или ги консумираат со алкохол“, додава Калдер.

Алкохол

Оние кои пијат алкохол имаат поголем ризик од развој на срцеви проблеми од оние кои не пијат алкохол. Прекумерното пиење може да доведе до многу здравствени проблеми, вклучувајќи срцеви заболувања. Иако ова важи и за мажите и за жените, студиите покажаа дека жените кои редовно пијат алкохол имаат многу поголем ризик од развој на срцеви заболувања отколку мажите кои пијат редовно.

Милкшејк

Две компоненти на овие пенливи вкусни пијалоци ги прават опасни: шеќер и заситени масти, пишува Eat This, Not That.

„Некои истражувања дури сугерираат дека само еден оброк со многу маснотии може да предизвика срцеви заболувања кај некои луѓе“, вели Калдер.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote