in

Офицерот задолжен за нуклеарните боеви глави на подморницата дошол пијан на должност

Британски офицер за воено-воено оружје, поручникот Лен Луве, е прогласен за неспособен за извршување на своите должности, откако тој дошол пијан во нуклеарната подморница „Буден“ за да ја преземе командата со нуклеарните ракети, пренесува Sky News.

Лув пристигна во подморницата закотвена во американската база во Georgia непосредно пред слетувањето на ракетите „Трајдент II“, примарното оружје на подморницата. Како офицер за вооружување, тој бил одговорен за нуклеарните боеви глави.

Според британските медиуми, тој пиел претходната вечер, а за подоцна оброк носел вреќа со остатоци од пилешко. Колегите биле вознемирени од состојбата во која тој дошол.

„Тој не беше во состојба да управува со нуклеарно оружје“, изјави неименуван извор за британските медиуми.

Лув беше пренесен во Фаслан во Шкотска, каде ќе почека да заврши истрагата што е започната против него.

Кралската морнарица не ги негираше обвинувањата во медиумите, но рече дека „постојат бројни безбедносни проверки и процедури за заштита на безбедноста на оружјето на подморниците“.

Екипажот на „Vigilant“ е познат по проблематичното однесување, па затоа подморницата во британските медиуми го доби прекарот „Секс и кокаин“.

Подморницата го доби тој прекар уште во 2017 година, кога екипажот беше вклучен во низа скандали. Девет морнари биле отпуштени од Кралската морнарица кога биле позитивни на кокаин, додека еден од морнарите бил изведен пред воениот суд бидејќи бил отсутен без да најави отсуство.

Неколку офицери, вклучително и тогашниот капетан и неговиот заменик, беа отстранети од должноста затоа што имале афери со женскиот дел од екипажот.

Минатата недела медиумите објавија дека една четвртина од екипажот, 35 морнари, биле позитивни на Ковид-19 кога излегувале во барови, ресторани и стриптиз клубови.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote