in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ? Жедните возачи се исто толку опасни колку и пијаните!

Колку и да изгледа претерано тој заклучок, науката го поддржува.

Ефектите на алкохолот врз когнитивните функции се многу познати. Исто така е јасно дека возењето под дејство на алкохол е неверојатно опасно, глупаво и нелегално во практично сите делови на светот.

Од друга страна, не е забрането да возите автомобил кога сте жедни, но една нова студија сугерира дека можеби е така.

Колку и да изгледа претерано тој заклучок, науката го поддржува. Опциите за британски лизинг собраа различни податоци за дехидрација, од тоа колку вода внесува просечно лице до стапката на дехидрација.

На кратко, во извештајот се наведува дека едно лице треба да пие приближно 2 литри вода секој ден, додека во Велика Британија, просечното лице троши нешто повеќе од 1,2 литри.

Бројките варираат кога станува збор за луѓе во други делови на светот, но општ консензус е дека возрасно лице треба да пие најмалку 2 литри вода на ден за да биде доволно хидрирано.

Science Direct тврди дека дури и малку дехидрираната личност губи доволно ментален фокус за да може да направи бројни грешки во возењето.

За да се дојде до овој заклучок, спроведена е студија на 11 возрасни мажи кои користеле симулатор за возење за да имитираат услови од реалниот свет.

Секоја личност учествуваше во три возачки сесии, а првата беше сесија за запознавање за да се навикне на поставките.

За време на преостанатите сесии, возачите биле следени на двочасовно „патување“ – еднаш кога биле хидрирани, а вториот пат кога биле жедни. Сензорите ја следат мозочната активност, како што камерите ги следат возачите. Инцидентите за кои се сметаше дека се поврзани со замор беа исклучени од студијата.

Резултатите покажале дека дехидрираните возачи правеле повеќе грешки во „возењето“, како што се свиоци или доцна кочење, а случаите биле слични по фреквенција како кај луѓето под дејство на алкохол.

Сепак, треба да се напомене дека толку мала големина на примерок од студијата може да биде ограничувачки фактор во заклучокот. Исто така, студијата открила зголемување на помали грешки дури и кај добро хидрирани лица како што напредувала симулацијата, иако фреквенцијата била помала во споредба со жедните возачи.

Во секој случај, добро е познато дека дехидрираноста влијае на процесот на размислување, расположението и здравјето на една личност, затоа особено во текот на овие жешки денови, треба да внесете доволно течности – без разлика дали сте зад воланот или не.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote