in

УбавоУбаво

Пијте чај од магданос секој ден: Лечи 10 болести, а исто така ќе ослабете!

Традиционалната медицина препорачува чај од магданос за артритис, гихт, проблеми со бубрези, за чистење на уринарниот тракт, но и за лекување на гастритис.

Магдоносот е медитеранско растение , кое честопати игра голема улога во украсувањето на храната поради светло зелените лисја. Сепак, тоа не е само украс, туку вистинско лековито растение.

На прво место, магдоносот е познато како растение кое стимулира излачување на течности од телото, па затоа е многу корисно за здравјето на бубрезите и целиот уринарен тракт. Значи, коренот на магдоносот делува како диуретик, затоа се користи за лекување на разни форми на болест (прекумерна акумулација на течност во телото).

Традиционалната медицина препорачува чај од магданос за артритис, гихт, проблеми со бубрезите, за чистење на уринарниот тракт, но и за лекување на гастритис. Бидејќи е познато дека ефикасно ги исфрла бактериите од уринарниот тракт, тоа е добредојдено во случај на инфекција на уринарниот тракт, како и по операција на простата за побрзо закрепнување. Често се користи во чаеви за лекување на жолтица и други компликации предизвикани од проблеми со црниот дроб.

Покрај стимулирање на излачување на течности, тој исто така ја стимулира екскрецијата на соли во организмот и влијае на намалување на крвниот притисок. Од слични причини, може да помогне во борбата против дебелината. Потоа, ја зголемува еластичноста на крвните садови, со што се намалува ризикот од развој на вообичаени кардиоваскуларни заболувања.

Чај од магдонос

Чајот од магдонос се подготвува со исекување на коренот (околу 15 грама) на коцки, ставање во 2 дл врела вода и варење околу 5 минути. Се цеди само по околу 15 минути, за да не ги изгуби своите лековити својства, потребно е да пиете 2-3 чаши во текот на денот.

Лисјата од магдонос се одличен извор на витамин Ц, затоа е добро да ги јадете свежи. Тие одат добро со супи, чорби, варен компир и многу јадења со месо. Оваа зеленило стимулира варење, го стимулира излачувањето на токсични материи, го освежува здивот, па ефикасно го маскира дури и мирисот на лук.

Конечно, еве една занимливост. Некои историчари тврдат дека античките Римјани им го давале магдоносот на своите гладијатори пред борбата затоа што верувале дека ова растение дава сила, ги забрзува рефлексите и ги изострува менталните способности, како што е снаодливоста.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote