in

Пронајдената слика на Пикасо ќе биде изложена во Атина! [ФОТО]

A cubist female bust by the Spanish painter Picasso is displayed by police officers, in Athens during a press conference on Tuesday, June 29, 2021. Greek police says they have recovered two paintings by 20th century masters Pablo Picasso and Piet Mondrian, nearly a decade after their theft from the country's biggest state art gallery in Athens. (AP Photo/Petros Giannakouris)

Сликата на Пабло Пикасо, која ја донираше на Грција во 1949 година, а која беше пронајдена по кражба извршена пред девет години, ќе биде изложена во реконструираната Национална галерија во Атина.

Грчката полиција во понеделникот објави дека ги пронашла сликите.

Сликите беа извлечени од рамките за време на добро организиран грабеж изведен во Националната уметничка галерија ноќта на 9 јануари 2012 година.

Покрај портретот на Пикасо, крадците зеле и масло на платното на холандскиот сликар Пит Мондријан и цртеж со молив и мастило од италијанскиот сликар Џиелмо Каше од 16 век.

Пикасо и подари кубистички портрет на жена, шпански сликар, на Грција со посвета „Во чест на грчкиот народ“ за отпор кон германските окупаторски сили за време на Втората светска војна.

Националната галерија во Атина неодамна беше отворена по девет години реконструкција.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote