in

Пилешко во бешамел сос

Ова јадење ќе го маѓепса секој што ќе го проба.

Состојки:

  • Килограм пилешки гради или филе
  • 200 грама рендан кашкавал
  • 500 мл млеко
  • путер
  • брашно
  • 200 мл павлака

Подготовка:

Исечете го пилешкото на коцки, додадете сол и бибер, додадете малку кари и сенф (по избор) и пржете го.

Во растопениот путер (две поголеми коцки) додадете брашно и пржете го додека не порумени, а потоа додадете млеко и мешајте на тивок оган додека не се згусне. Потоа тргнете го од оган, додадете павлака и 100 гр рендано сирење.

Ставете го пилешкото во огноотпорен сад и прелијте го со бешамел сосот. Потоа наросете уште 100 гр рендано сирење. Ако сакате, можете да додадете и малку лук во прав и сушен кромид или магданос одозгора.

Печете во рерна на 200 степени околу 20 минути.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote