in

Пилешко во сос од ореви

Бело месо во крем сос од ореви.

Состојки:

  • 1 пилешко бело месо
  • 100 гр путер
  • 2 дл бело вино
  • 1/2 дл павлака за готвење
  • грст мелени ореви
  • 1 лажица сецкан магдонос
  • сув зачин од билки, сол, бибер

Подготовка:

Измијте го и исушете го месото, а потоа исечете го на шницли.

Малку исчукајте го стекот со толчник од месо за да додадете зачини.

Месото пржете го додека не добие убава жолта боја, па ставете го во посебна чинија.

Истурете вино и крем за готвење во маснотиите од пржење на месото. Кога ќе зоврие, додадете мелени ореви, додадете сол и по желба, малку повеќе пиперка.

Вратете го месото во сосот и послужете го со рижото или зеленчук на скара.

Пријатно!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote