in

Пилешко запечено во јогурт со макарони – брз и лесен ручек кој сите ќе го обожаваат!

Брз и ефтин ручек за целото семејство.

Состојки:

  • 350 гр тестенини
  • 500 гр пилешки гради
  • 600 мл јогурт
  • 3 јајца
  • 1 лажичка сув зачин
  • 1,5 лажички црвен пипер
  • 1,5 лажички лук во прав
  • 3 лажици масло
  • 60 гр сирење

Подготовка:

Исечете го пилешкото на големи коцки, а потоа додадете масло, сув зачин, црвен пипер и лук. Комбинирајте убаво. Потоа подмачкајте ја тавата, истурете ги макароните (не мора да готвите) и ставете го месото над неа.

Изматете ги јајцата, па додадете рендан кашкавал, сол по вкус и истурете јогурт. Добро промешајте, па прелијте преку месото. Покријте со алуминиумска фолија и печете во загреана рерна на 190 ° C околу 25 минути. Потоа отстранете ја фолијата и вратете ја да се пече уште 15-20 минути.

На здравје

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote