in

Пире од брокула

Домашно и вкусно пире – одличен прилог со шницли.

Потребни состојки:

  • 5 компири
  • 200 гр брокула
  • 3 лажици маслиново масло
  • 100 мл. млеко
  • мускатно оревче
  • сол

Начин на подготовка:

Сварете ги компирите и брокулата, па процедете.

Потоа додадете маслиново масло, млеко и сол по вкус, а потоа изматете се заедно со обичен миксер додека смесата не стане кремаста.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote