in

Што?Што?

Пиштолот што го уби Били Кид оди на аукција!

Едно од најпознатите оружја на американскиот див запад, пиштолот со кој беше убиен одметникот во 19 век, Били Кид, ќе биде ставен на аукција следниот месец, објави аукциската куќа Бонамс.

Се очекува пиштолот со кој шерифот Пат Гарет го уби Били Кид да добие на аукција од два до три милиони долари, пренесува Ројтерс.

Аукциската куќа Бонамс го опиша пиштолот како „најзначајното богатство во историјата на Западот“ во САД.

Пиштолот е од колекцијата на тексашката двојка Jimим и Тереза ​​Ерл, кои собирале западно оружје и други артефакти околу 50 години. Џим Ерл почина во 2019 година и сега неговото семејство ја продава колекцијата.

Вториот најважен настан на аукцијата на 27 август во Лос Анџелес вклучува пушка што Били Кид ја користел при бегството од зградата на судот во Ново Мексико, во април 1881 година.

Били Кид беше човекот кој се бараше во Аризона и Ново Мексико за убиство на осум мажи. Шерифот Герет го најде Били Кид на ранч во Форт Самнер, Ново Мексико, по повеќемесечна потрага и го застрела на 14 јули 1881 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote