in

Пита брзи гонзалес со спанаќ: Сочна и хранлива пита за совршена вечера!

Ќе уживате во секој вкусен залак

Состојки:

400 гр спанаќ или зелка, 4 јајца, 1 чаша пченкарно брашно, 2 чаши пченично брашно, 100 мл масло, 1 кесичка прашок за пециво, 1 до 2 лажички сол, 1 чаша кисело млеко, 300 гр сирење.

Подготовка:

Спанаќот измијте го и исецкајте го или исцепкајте го, па прелијте го со врела вода и оставете го настрана. Ако преферирате, можете и да го обарите.

Изматете ги јајцата и додадете ги другите состојки. На крај додадете го спанаќот што го исцедивте од водата и сè убаво измешајте. Истурете во подмачкана тава со средна големина и ставете ја во веќе загреана рерна и печете на 200 степени околу 30 минути.

На здравје 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote